Wiadomości galicyjskie

Przygotowała Irena Masalska

Wykorzystano informacje Zachodniej Korporacji Informacyjnej

 

Ofiara architektury lwowskiej

 
14 kwietnia o godz. 10.35 funkcjonariusze Komendy Miejskiej Milicji we Lwowie otrzymali zawiadomienie o tym, że na skrzyżowaniu ulic Franki i Lewickiego, na 46-letnią mieszkankę Drohobycza spadł fragment zewnętrznego gzymsu budynku, pod którym przechodziła.
„Ofiara” architektury lwowskiej została przewieziona do Lwowskiego Szpitala Pogotowia Ratunkowego. Lekarze postawili kobiecie diagnozę – wstrząśnienie mózgu oraz liczne uszkodzenia czaszki.

 

We Lwowie powstała bezpłatna elektroniczna biblioteka edukacyjna

 
Została powołana przez Instytut Liderów Społecznych. Jest otwarta dla wszystkich i bezpłatna. Wszyscy chętni mogą tu przyjść z nośnikiem cyfrowym i zapisać interesującą dla nich informację. Materiały są tu w postaci filmów wideo, książek audio, podręczników, poradników, artykułów. Biblioteka, powołana przez wspomniany Instytut, zawiera w swych zbiorach przeważnie materiały z psychologii i socjologii. Można się tu dowiedzieć, jak przygotować wystąpienie, o zasadach savoir vivre, o tym jak pisać i zarządzać projektami, o osiągnięciu niezależności finansowej etc. Organizatorzy obiecują każdemu, kto uzupełni zbiory biblioteki, „Dyplom uznania”, a nawet nagrody. Bibliotek mieści się pod adresem: Lwów, prospekt Czornowoła 57/706.

 

We Lwowie odbędzie się seminarium międzynarodowe na temat Konwencji o Ochronie i Stałym Rozwoju Karpat

 

W daniach 5-6 maja we Lwowie odbędzie się seminarium, poświęcone zagadnieniom wprowadzenia Konwencji o Ochronie i Stałym Rozwoju Karpat. Seminarium przeprowadzi Regionalne Centrum Ekologiczne dla Europy Środkowej i Wschodniej (REC), Europejska Akademia w Bolzano (EURAC) wspólnie z Programem Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP) oraz przy organizacyjnym wsparciu Międzynarodowej Organizacji Charytatywnej „Ekologia-Prawo-Człowiek”. Celem seminarium jest podwyższenie stanu wiedzy urzędników na szczeblu organów państwowych i regionalnych oraz samorządowych, przedstawicieli organizacji społecznych, a także zapewnienie możliwości wymiany pomysłów i doświadczeń w kwestii wprowadzenia Konwencji Karpackiej oraz jej kluczowych postanowień. Organizowanie takich seminariów w krajach regionu karpackiego jest ostatnią fazą Projektu Konwencji Karpackiej, zakładającego pogłębienie wiedzy na jej temat.

W seminarium weźmie udział sekretarz Konwencji Karpackiej, Harald Egerer oraz inni eksperci zagraniczni i krajowi.

 

We Lwowie psychoterapeuci z Ukrainy, Polski, Rosji, Austrii i Niemiec będą rozmawiali o psychoterapii dziecięcej i młodzieżowej

 
W dniach 9-10 maja, w Lwowie odbędzie się międzynarodowa konferencja na temat dziecięcej i młodzieżowej psychoterapii „Dziecko we mnie: psychoterapia mego dzieciństwa”. W konferencji wezmą udział psycholodzy z Ukrainy, Polski, Rosji, Austrii oraz Niemiec. Spotkanie zostało zorganizowane przez: Katedrę Psychologii Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, Instytut Problemów Społeczno-Humanistycznych Człowieka, Wiedeński Prywatny Uniwersytet im. Zygmunta Freuda, Ukraińskie Stowarzyszenie Psychoterapeutów, Stowarzyszenie Psychoterapeutów Austrii oraz inne organizacje.

 

We Lwowie podpisano „Deklarację o współpracy przy realizacji projektu Eurokolei Polska-Ukraina”

 
21 kwietnia, we lwowskim Domu Uczonych podczas posiedzenia Rady Miast „EURO-2012” odbyło się uroczyste podpisanie „Deklaracji o współpracy przy realizacji projektu Eurokolei Polska-Ukraina”. Deklarację podpisał p.o. przewodniczącego Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Mykoła Kmyt’, mer Lwowa Andrij Sadowy, Wojewoda Podkarpacki Mirosław Karapita, wiceprezydent Wrocławia Maciej Błuj oraz zastępca prezydenta Krakowa ds. infrastruktury miasta Krakowa Wiesław Starowicz. W ten sposób podpisujący zadeklarowali wsparcie dla idei realizacji polsko-ukraińskiego projektu budowy Eurokolei UIC (1435 mm) - czyli wąskotorowej, na odcinku Przemyśl-Lwów w ramach III Europejskiego Korytarza Transportowego Drezno-Wrocław-Kraków-Lwów.

Strony porozumiały się, że będą się starały o wsparcie międzynarodowe dla projektu oraz jego poparcie przez rządy RP i Ukrainy.

 

Eksperci UEFA zaliczyli lwowskie lotnisko do kategorii obiektów o bardzo wysokim poziomie ryzyka

 
Ministerstwo ds. Transportu i Komunikacji Ukrainy mówi o koncepcji rozwoju lotnisk ukraińskich, ale na Ukrainie nawet nie został przygotowany taki program. Natomiast czasu do mistrzostw pozostało bardzo mało. Właśnie to wpłynęło na UEFA przy uchwaleniu wspomnianej decyzji. O tym opowiedział zastępca mera Lwowa ds. organizacji EURO 2012 Ołeksander Żarikow.
„Właśnie podczas naszej ostatniej narady Premier Ukrainy Julia Tymoszenko, dokładnie określiła zadanie: w ciągu najbliższych dwóch miesięcy usunąć napięcie w tej sprawie oraz opracować konkretny plan działań odnośnie lotnisk. Chcę również podkreślić, że sytuacja wokół lotniska lwowskiego jest dość „miękka” w porównaniu z innymi miastami”, - opowiedział Ołeksander Żarikow.

Zastępca mera Lwowa ds. organizacji EURO 2012 podzielił się również planami na lato – między innymi odwiedzi on jeden z meczów półfinałowych EURO 2008, „aby zdobyć doświadczenie”.


Na Ziemi Lwowskiej omal się nie spaliła cerkiew drewniana z XVII wieku

21 kwietnia we wsi Klicko pod Gródkiem zapaliła się cerkiew drewniana, wybudowana w 1673 roku i będąca zabytkiem architektury. Spalił się dach oraz część ściany.

 

Kapela chóralna z Brodów zaśpiewa w Krakowie i Wenecji

Kapela Chóralna „Bojan” z Brodów w obwodzie lwowskim, wyruszyła w pierwsze tournee z występami gościnnymi. 17 kwietnia artyści z obwodu lwowskiego prezentowali program koncertowy, składający się z 20 utworów, w Krakowie, a póćniej wyruszyli do Włoch, gdzie wystąpili w Wenecji oraz w Atino w pobliżu Rzymu.

Wyjazd został zorganizowany przez lwowski ośrodek Międzypaństwowej Organizacji Wymiany Kulturalnej.„Zaproszenie na występy gościnne w Europie, świadczą o tym, że jesteśmy jednym z najlepszych zespołów chórowych w obwodzie lwowskim. Głównym celem naszej kapeli, która istnieje już od 16 lat, jest zapoznanie Europejczyków z najlepszymi wzorcami ukraińskiej muzyki duchownej oraz ludowej. Specjalnie w tym celu nagraliśmy płytę z najlepszymi utworami „Bojana”, których część zostanie przekazana dla ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce oraz we Włoszech”, - opowiedział kierownik Kapeli Chóralnej „Bojan” Jarosław Łyniw.

 

Na przejściu granicznym Jahodyn-Dorohusk znów są kolejki

 
Stanem na rano 21 kwietnia 2008 roku na przejściu granicznym „Jahodyn-Dorohusk” kolejka samochodów ciężarowych od strony polskiej stanowiła 700 pojazdów, z ukraińskiej – 150. Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej może zostać uznana za zwyczajną czy roboczą. Moce przejścia „Jahodyn” są chronicznie za małe, aby obsłużyć potoki samochodów jadących na Ukrainę. Potoki te stale wzrastają. Po stronie polskiej kolejka tradycyjnie jest większa w weekendy, kiedy jest o 100-200 samochodów więcej, a kierowcy wracają na Ukrainę z kursów. Sytuację komplikuje też Wielkanoc w obrządku wschodnim oraz zbliżające się święta majowe, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na towary.

 

W maju Stanisławów będzie miał hotel czterogwiazdkowy

 
Na początku maja przy ul. Hetmana Mazepy zostanie otwarty nowo wybudowany według standardów europejskich hotel czterogwiazdkowy o wysokości trzech pięter, na 40 pokoi. „Park-Hotel” będzie miał salę konferencyjną, 2 restauracje, siłownię, pub, saunę oraz salę do gry w bilard.

 

Wice-gubernator Ziemi Stanisławowskiej zaprezentował ten region na Targach Międzynarodowych „Hannower-Messe-2008”

 
W dniach 21-23 kwietnia wicegubernator Wołodymyr Szkwaryluk w składzie delegacji oficjalnej Ukrainy wziął udział w Dniach Gospodarki Ukrainy na Targach Międzynarodowych „Hannower-Messe-2008”. Została zaprezentowana także polityka gospodarcza rządu Ukrainy, odbyły się dyskusje na tematy gospodarcze. Rozmawiano też m.in. o tym, jakie szanse dla biznesu daje EURO 2012.

 

Duchowieństwo Podkarpacia jest zaniepokojone usunięciem ze szkół zajęć z etyki chrześcijańskiej

 
Rektorat Akademii Teologicznej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Stanisławowie przesłał do władz obwodowych list. Stwierdza się w nim z zaniepokojeniem, iż w klasach szkoły podstawowej, gdzie jest prowadzona nauka dwu języków obcych, brakuje godzin dla kursu etyki chrześcijańskiej. Nie uwzględnia się przy tym życzeń rodziców, uczniów i nauczycieli. Znajduje się natomiast usprawiedliwienie, że wprowadzony zostaje kurs „Etyka”, mający charakter naukowo-filozoficzny.

 

W Czerniowcach zebrali się najmądrzejsi uczniowie świata

 
Ukraina po raz pierwszy przyjmuje Międzynarodową uczniowską konferencję naukowo-praktyczną z przedmiotów ścisłych i ekologii. Członkiem komitettu organizacyjnego był Paul Pszeniczka, wykładowca fizyki z liceum w Czerniowcach, uznany w roku 2004 za najlepszego nauczyciela fizyki na świecie. W dniach 19-23 kwietnia udział w konferencji wzięło 21 zespołów młodych naukowców z 15 krajów świata. Przekazali swoim kolegom informacje o wynikach badań w dziedzinie fizyki, matematyki, informatyki oraz ekologii. Językiem konferencji był angielski. Dyplom uczestnika takiej konferencji jest uznawany przez najbardziej prestiżowe uczelnie wyższe świata.

 
 

W Rawie Ruskiej straż graniczna zatrzymała pijanego obywatela Polski, któremu granica pomyliła się z... domem

 
22 kwietnia patrol przygraniczny w Rawie Ruskiej zatrzymał obywatela Polski, próbującego nielegalnie przekroczyć granicę. Dokumentów ten nie miał. Opowiedział żołnierzom straży granicznej, że pił z przyjaciółmi piwo w jednym z barów w pobliżu granicy. Potem zadecydował, że pójdzie prosto do domu.

 

Na Ukrainie weszła w życie nowa matura

 
22 kwietnia we wszystkich regionach Ukrainy odbyły się pierwsze zewnętrzne egzaminy wstępne z języka i literatury ukraińskiej. 512 tysięcy 591 maturzystów rozwiązywało 1888 zadań testowych. Zewnętrzne egzaminy wstępne – jeden z elementów reformy edukacji na Ukrainie i odbywają się po raz pierwszy. Wyniki tych egzaminów uprawniają do starania się o przyjęcie na uczelnię wyższą.

 




Wróć do strony głównej