15. lat Polskiego Radia Lwów
Od redakcji: Proponujemy Szanownym Czytelnikom tekst, będący krótką informacją o Radiu Lwów, zawarty w okolicznościowym folderze jubileuszowym. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mogli go otrzymać w czasie uroczystości. Wydanie folderu sfinansowała Fundacja “Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Piętnaście lat temu, 29 października 1992 roku, po 52-letniej przerwie,we Lwowie na nowo popłynęło z radiowej fali polskie słowo. To, co wessaliśmy z mlekiem matki, kazało nam podświadomie stworzyć zręby polskiego radia we Lwowie. Tworzymy dwudziestoosobowy zespół, przygotowujący audycje w języku polskim. Nadajemy programy przez 6 godzin tygodniowo z anteny prywatnej rozgłośni ukraińskiej „Nezałeżnist” na falach 106,7 FM. Są chęci, jest idea, jest możliwość tworzenia, a co najważniejsze, są ludzie, oddani swojej pasji, ofiarni i pracowici.
Swoisty fenomen Lwowa, który od wieków był wielokulturowy, pozwolił na zaistnienie bezprecedensowych programów radiowych w języku polskim, pierwszych na Ukrainie. Czysty przypadek bądź też szczęśliwe zrządzenie losu było temu przyczyną. Właściciel prywatnej rozgłośni ukraińskiej „Lwiwska Chwyla” zaproponował emisje audycji w języku polskim. Skorzystaliśmy z tej niepowatarzalnej szansy i programy są nadawane do dziś. Są obecnie nieodłączną częścią polskiej działalności kulturotwórczej Lwowa. Wielu mieszkańców Lwowa nie wyobraża sobie, abyśmy nie istnieli.
Nadajemy audycje w sobotę od 9.00 do 12.00 czasu ukraińskiego. Programy dla młodzieży są nadawane od 12.00 do 13.00. Mamy stałe pozycje programu, zwane „Kalejdoskop Lwowski”, „Przegląd Kulturalny”, „Poznaj swój kraj”, „Historia Polski w odcinkach”, „Kalendarium”, „Gość programu”, „Spacerkiem po Lwowie”. Są konkursy, reportaże, naturalnie, serwis informacyjny, są czytane powieści autorów lwowskich, słuchacze mogą składać życzenia na antenie i brać udział w dyskusjach podczas audycji „Telefon na żywo.”
W niedzielę jest nadawany program religijny, który tworzą księża, siostry zakonne i grupa młodzieży.Szefem redakcji katolickiej jest ks. Marek Niedźwiedzki z Katedry Lwowskiej.
Jesteśmy polonistami i historykami, matematykami i inżynierami, studentami i uczniami szkół. Staramy się udoskonalać swój warszatat dziennikarski. Wszyscy pracujemy społecznie. Naszym filarem jest działająca w Warszawie Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Od 1996 roku ukonstytuowaliśmy się jako organizacja społeczna „Polskie Towarzystwo Radiowe”, celem którego jest powołanie polskiej rozgłośni we Lwowie. Jesteśmy za to wdzięczni, serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, którym los polskiego radia we Lwowie nie jest obojętny. Obecnie przygotowujemy audycje przy ul. Rylejewa 9/6, dawna Badenich.
Słuchać nas można w promieniu 100 km w województwie lwowskim sw Stryju, Drohobyczu,, Samborze, żółkwi, Mościskach, Jaworowie. Polskie audycje są potrzebne – tak twierdzą słuchacze, którzy telefonują, debatują na antenie i poza nią, wypowiadając się na tematy programowe. Cieszą się z ciekawych programów, wytykają błędy i potknięcia, współtworząc z nami audycje.
106,7 FM
sobota 9.00-13.00
niedziela 19.15.-21.15 - program katolicki
(czas ukraiński)
W Internecie: http://www.radio-com/eng/OnAir/onair.htm
Kontakt: Ukraina, Lwów, ul. Rylejewa9/6
Tel./fax: (0038032)2610820
Tel: (0038032) 2769022 Prezes Teresa Pakosz
Tel. kom.: +380676750662
www.radiolwow.org
e-mail: ptr@radiolwow.org
Konto „Radia Lwów”
Kredobank, Kod 22360808
Nr 26004012490, MFO 325365
Adres banku: 79017 Lwów, ul. Lewickiego, 67
Utrzymywanie tożsamości narodowej i krzewienie kultury polskiej – celem Polskiego Radia Lwów
A oto piosenka, będąca swoistym hymnem naszych Jubilatów:
Tu Radio Lwów dziś wita Cię piosenką
Moc wiadomości jest dla ciebie znów
Przez cały świat przejdziesz z nami pod rękę
Bądź zawsze zdrów i słuchaj Radia Lów
Włącz UKF 106,7 (sto sześć, siedem dziesiątych)
Płynie melodia, za nią piosnki dwie
Sobota rano, godzina dziewiąta
Tu Radio Lwów, niech każdy o tym wie
W koronie miast tyś perłą jest świetlistą
Gdy nas ogarniasz cieniem starych drzew
Czdnych kościołów mkną wieże strzeliste
A z piersi się wyrywa wdzięczny śpiew
Tu na kamieniu powstaje gazeta
Nagle z eteru słychać „Radio Lwów”!
Jak błyskawica rodzi się poeta
I polski taniec żywo płynie znów
O tobie, Lwowie, dzisiaj śpiewać chcemy
Choć raz na wozie, a raz popod wóz
Póki jesteśmy, dopóki żyjemy
Kochamy ciebie, miasto wielu muz!